השאירו את הפרטים שלכם ונדאג לחזור אליכם בהקדם.טיפול קבוצתי בהתמכרויות

אחת משיטות הטיפול המשמעותיות הנהוגות במכון הגמילה מסמים ואלכוהול "מרכז אמיל" היא שיטת הטיפול הקבוצתי. שיטת הטיפול הקבוצתי הינה שיטה טובה, יעילה ומוכחת לטיפול בהתמכרויות. הניסיון המחקרי מראה שלקבוצה יש השפעה חזקה ביותר על יצירת שינוי חיובי בקרב מכורים.

המטופלים, שברוב המקרים מרוכזים בעצמם ובהתמכרות שלהם וחשים מנותקים מהחברה ודחויים על-ידה, לוקחים כעת חלק פעיל בקבוצה. הקבוצה מספקת עבור כל אחד מן המשתתפים בה מסגרת תומכת, אשר מאפשרת להם לעבור תהליך של חברות מחדש ולרכוש מיומנויות חברתיות שנפגעו כתוצאה מההתמכרות, והן נחוצות לצורך בנייתו של אורח חיים נורמטיבי.

במסגרת הקבוצתית, כל משתתף בוחר בהתנהגויות חדשות שהיה רוצה לנהוג בהן מעתה, מתכנן כיצד יממש אותן, מתנסה בהן ומקבל משוב משאר חברי הקבוצה על דרך התנהלותו החדשה. חברי הקבוצה פועלים "כמראות" האחד כלפי השני; הם משקפים לכל משתתף את התנהגותו, את מחשבותיו, את רגשותיו, ואת החלקים בעצמו שהוא אינו רואה.

השתתפותו הפעילה של המטופל בקבוצה מפתחת את המיומנויות הבינאישיות שלו, מיומנויות שבשלב זה של חייו נדחקו לפינה; בקבוצה מפתח המטופל את היכולת להקשיב לזולת, לתת ביטוי מילולי לרגשותיו, לתת מקום לאחר מבלי לחוש מאוים, ולפתח אמפתיה כלפי חבריו המכורים. הוא נחשף לאחרים שעוברים תהליך גמילה דומה לשלו, ומרגיש שאינו נמצא לבד במערכה. באמצעות המפגשים הקבוצתיים מתחיל המטופל לחוות אנרגיה, תקווה וסיפוק. תחושות אלו עוזרות לו להתמודד באופן יעיל עם הרגשת הריקנות שמאפיינת את תהליך הגמילה, ומסייעות לו להתמודד עם השינויים הקיצוניים שחלים במצב רוחו בתהליך לא פשוט זה.

עם הזמן, חברי הקבוצה מתחילים לחוש קרבה משותפת; הם מקבלים זה את זה ומפתחים ביניהם אינטימיות ואמון בינאישי. בהתייחס לדימוי העצמי השלילי שיש למכורים, העובדה שחברי הקבוצה מקבלים אותם ומעניקים להם תמיכה, היא חוויה חדשה ומשקמת עבורם; הם לומדים את כוחן של הכנות והפתיחות, ולומדים לבטא את רגשותיהם באווירה בונה שאינה שיפוטית. הקבוצה הופכת להיות הרשת החברתית החדשה שלהם, והיא אף מאפשרת להם לנתק קשרי חברות הרסניים עם מכרים מהעבר שאינם מתאימים להם עוד.

הקבוצה מספקת למטופלים מעין עולם חברתי; הם יכולים להזדהות בה עם דמויות הוריות, עם אחים, עם חברים ועם אויבים. הם לומדים לזהות את התפקיד שהם לוקחים בקבוצה, אשר בדרך-כלל משקף את התפקיד שהם לוקחים במשפחה ובמערכות יחסים משמעותיות אחרות. הם לומדים להבין מהם היתרונות והחסרונות של תפקיד זה שבו הם בוחרים, ולוקחים אחריות לשנותו אם הוא כבר לא מקדם אותם.

לאור יתרונותיו הרבים של הטיפול הקבוצתי עבור המכורים המשתקמים, אנו במכון הגמילה "מרכז אמיל" שמים דגש מיוחד על שיטת טיפול זו בתהליך הגמילה מסמים ומאלכוהול. ניסיוננו מלמד אותנו שהקבוצה מסייעת למטופלים רבים להיגמל בהצלחה, ואף לשמר את הגמילה לטווח ארוך.

מעוניינים בשיטות טיפול ייחודיות לקרוביכם?

מוזמנים להשאיר את הפרטים ונחזור אליכם בהקדםעוד בנושא

יוגה טיפולית

יוגה טיפולית היא כלי יעיל ומשמעותי בטיפול במכורים ושיקומם. התהליך הנוצר בתרגול היוגה לאורך תקופה מסייע לנגמלים לפתח משמעת עצמית, ביטחון גופני ונפשי ולמצוא שקט למחשבות טורדניות. תרגול יוגה רציף מאפשר לאנשים מכורים לקיים שגרה בריאה, להשיג בריאות פיזית, צלילות מנטאלית ושכלית ולפתוח פרק חדש בחייהם, ללא...
להמשך קריאה

הגישה הביו-פסיכו-סוציאלית...

בעיית ההתמכרות נוצרת עקב מכלול של גורמים מתחומים שונים אשר משתלבים יחדיו. טיפול יעיל בתופעת ההתמכרות צריך לענות על מכלול צרכיו של המטופל, ולתת מענה לבעיות רפואיות, פסיכולוגיות, חברתיות, תעסוקתיות וחוקיות. המודל הטיפולי הביו-פסיכו-סוציאלי הוא מודל מקיף, אשר מתייחס למכלול הגורמים מהתחומים...
להמשך קריאה

הים ככלי לטיפול בהתמכרויו...

הים הוא אחד המשאבים הכוחניים, המרגיעים ובעלי העוצמה שנתן לנו הטבע במתנה. מהרגע הראשון שבו האדם נפגש עם הים, עולים בו הרגשות העמוקים והמשמעותיים שבנפשו. רגשות אלה מתמזגים בהרמוניה מלאה עם הטבע, על חוקיו ותנאיו השונים. אנו במכון הגמילה והשיקום...
להמשך קריאה

טיפול באומנות

במכון הגמילה והשיקום מסמים ואלכוהול "מרכז אמיל", ננקטות שיטות טיפוליות מגוונות, שמטרתן לסייע למטופל להתמודד בהצלחה עם תהליך הגמילה ועם הקשיים הנלווים אליו. אחת השיטות המוצלחות והיעילות היא טיפול באומנות. מטרותיו של הטיפול באמנות הן שיפור הבריאות הנפשית ואיכות החיים...
להמשך קריאה

תתחילו חיים חדשים כבר עכשיו

מוזמנים להשאיר את הפרטים ואנחנו נחזור אליכםקידום אתרים בישראל קידום אתרים בישראל